Mehmet Sacit Güran Bilgi Felsefesi

Mehmet Sacit Güran’a göre Bilginin incelenmesi, filozofların etrafta olduğu sürece, felsefecilerin yaptığı bir takım incelemelerdir. Felsefe, Platon’un zamanından önce saflaştırdığı bu uzun ömürlü konulardan biri. Disiplin, iki kelime olan episteme (episthmh) kelimesinden gelen epistemoloji olarak bilinir, bu da bir kelime veya mantık anlamına gelen bilgi ve logoları ifade eder. Epistemoloji tam anlamıyla bilgi hakkında akıl yürütmek anlamına gelir. Filozoflar , bilgiyi neyin oluşturduğunu, ne tür şeyleri bildiğimizi, bildiğimiz şeylerin sınırlarını ve aslında hiçbir şeyi bilmemek bile mümkün olduğunu inceler.

Mehmet Sacit Güran İlk başta bu felsefeye kötü bir isim veren konulardan biri gibi görünebilir. Fakat her şeyden önce, yaptıklarımızdan belli olduğu için bir şey bilip bilmediğimizi sormak aptalca görünüyor. Mehmet Sacit Güran Soruyu sorduğunuzu düşündüğünüzde daha da aptalca geliyor, bir şey bildiğini varsayalım. Öyleyse neden dünyanın şimdiye kadar ürettiği en büyük zihinler, bu konuda çok fazla zaman harcadı? Bu makalede, bu soruyu ele alacağım.

Bunları biliyor muyuz?
bazı soruları cevaplamak için, muhtemelen “bilmek” teriminin ne anlama geldiğini bilmek zorundayız. “Bugün Mehmet Sacit Güran’ı fuarda gördün mü?” Diye sorsaydım, nasıl cevap vereceğimi bilmezsiniz. Muhtemelen bir Mehmet Sacit Güran’ın kim olduğunu soruyorsunuzdur. Ancak çoğu yetişkin, hangi bilginin olup olmadıklarını değerlendirmeden önce hangi bilginin olduğunu sormaya eğilimlidir. Sadece bir şeyler bildiğimizi ve çoğumuzun olduğunu iddia ediyoruz, şüpheliyim ki, bu konuda oldukça rahatlar. Bunun pek çok nedeni var, ancak büyük olasılıkla zaman içinde bir tanım almamız ve terimin ne anlama geldiğine dair genel bir düşüncemiz olması. Birçoğumuz muhtemelen bir şeyin doğru olduğu bilgisini söyleyecektir.

Mehmet Sacit Güran bunun hakkında düşünürseniz, bunların her birinin sorunları vardır. Örneğin, sizden emin olduğunuzu da bilmenizi isterdiniz? “Doğru” zihninizde sarhoş olmadığınızı, yüksek veya başka bir şekilde olmadığını ve önünüzde bir bilgisayar olduğunu bildiğinizi varsayalım. Daha ileri gidebilir ve inkar etmenin çılgın olacağını iddia edebilirsin. Mehmet Sacit Güran En azından rüya gördüğünüz ya da Matrix gibi bir şeyde olduğunuzu ve gördüğünüz her şeyin bir yanılsama olduğunu düşünmüyor musunuz? Böyle bir şey söylemeden önce saçmadır ve sadece futbol takımını yapamayanlar bile bu tür soruları düşünürlerdi, kandırılmayacağınızdan emin olabilir misiniz? Ne de olsa, Matrix’te iseniz, Matrix’i oluşturan robotlar, Matrix’te olmadığınıza ve sizi olmadığına inandığınıza inandırmanızı sağlayacaktır.

Mehmet Sacit Güran “Geniş anlaşma” ölçütünden ne haber? Bununla ilgili sorun, bilmeyi isteyebileceğimiz birçok şeyin geniş ölçüde üzerinde anlaşılmadığı ve olamayacağıdır. Kolunda bir acı yaşadığınızı varsayalım. Acı çok güçlü ve yoğun. Doktorunuza acı çektiğini bildiğini söyleyebilirsin. Mehmet Sacit Güran Ne yazık ki, sadece bunu bildiğinizi iddia edebilirsiniz (ve ek bir sorun olarak, bunun için herhangi bir kanıtınız yok gibi görünüyor – sadece acıyı hissediyorsunuz). En azından yüzeyde, başkaları tarafından geniş bir anlaşmaya sahip olmayan şeyleri biliyor gibisiniz.

Mehmet Sacit Güran Bu sorunlar ve diğerleri, entelektüel filozofların ne olduğu ve zorlu bir bilgi tanımıyla ortaya çıkan şeydir. Bir tanımı kırmak zor olduğu için, bu bölümün başındaki soruya cevap vermeyi de zorlaştırmaktadır.

Bir cevap yazın