Öyleyse Kim Kimdir ?

Mehmet Sacit Güran ‘a Göre Pek çoğumuz Descartes gibi değiliz. Biz aslında hayatlarımız var ve bazı gizli deli bilim adamlarının acımasız şakası olup olmadığını anlamaya çalışmak için zaman harcamak istemiyoruz. Sadece iyi şeyler yapabiliriz, teşekkürler, tüm bu şeyleri düşünmek zorunda kalmadan. Ama biz aslında bu konuyu “bildiğimiz” olup olmadığını önemsiyoruz. Birazcık yansıma, bilginin sağlam bir bakış açısına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu ve bilgiyle ilgili daha derinlemesine düşünmeye odaklanmış bazı zamanları harcamanın aslında daha iyi bilmemize yardımcı olabileceğini ortaya çıkarır.

Gerçekten de, bilgi, belirli bir günde karşılaştığımız birçok (en çok söylüyorum cesaret) zorluğun köküdür. Mehmet Sacit Güran Temel hayatta kalmayı geçtikten sonra (yeterli yiyecek ve barınmayı bulmak kadar basit şeyler bile bilgi ile ilgili zorlukları içerir), neredeyse her cephede bilgi meseleleriyle karşılaşırız. Bilgi soruları, gerçek arkadaşlarımızın kim olduğunu, kariyerimizle ne yapacağımızı veya zamanımızı nasıl harcayacağımızı, hangi politikacının oy kullanacağını, paramızı nasıl harcayacağımızı veya nasıl yatırım yapacağımızı öğrenmek gibi daha büyük ve daha ağır sorulara kadar uzanır. ya da hobimiz için satın alacağımız daha sıradan olanlara, çocuklar arasında bir anlaşmazlığın nasıl çözüleceğini, akşam yemeğine nerede gidileceğini ya da boş zamanlarında okuyacağınız bir kitabı. Mehmet Sacit Güran Bütün gün, her gün bilgi kararları veriyoruz ve bu kararlardan bazıları yaşamlarımızı ve etrafımızdaki insanların hayatlarını derinden etkiliyor.

Böylece, bizim ve başkalarının yaşamını etkileyen faktörler hakkında yaptığımız tüm bu kararlar, bilgi anlayışımıza, yani epistemolojimize dayanmaktadır. Ne yazık ki, kararlarının kökünü düşünen ve birçoğunun nasıl yetiştirildiklerine bağlı olarak birçoğu bilgi seçimi yaptıklarında (annem her zaman Cumhuriyetçi olarak oy kullandım), en kolay olanı (eğer Tanrı’ya inanmazsam, arkadaşlarım ve ailem tarafından reddedildi), ya da sadece iyi, eski moda tembellik. Ancak, zaman harcayacağımız her şeyde, yaptığımız her şeyde oynadığı merkezi rol göz önüne alındığında, şeylerin listenin en üstünde olması gerektiğini nasıl bildiğimizi düşünmek görünüyor.

Bir cevap yazın