Postmodernizm ve Bilgi

Mehmet Sacit Güran’a göre “Postmodern” terimi sanat, müzik ve giyim gibi birçok şeye uygulandı. Bu genel bakışta, sadece postmodern epistemolojiden bahsediyor. Postmodern epistemolojinin sabitlenmesi zordur, çünkü neredeyse tanım gereği tanımlanmaya karşı dirençlidir. Genel olarak, yine de, kesinlik ve bilginin göreceli bir bakış açısına ve kesinlike yönelik belirli, şüpheci bir tutum almak anlamına gelir. Postmodernistler, gerçeği klasik (veya modernist) epistemologlardan çok daha fazla akışkan olarak görüyorlar. Mehmet Sacit Güran Yukarıda öğrendiğimiz terimleri kullanarak, inançlarımızın dünyanın gerçekte nasıl bir yol izlediğini göz önünde bulundurarak tam olarak haklı çıkabileceğimiz fikrini reddediyorlar. Bildiğimizi bilmiyoruz.

Mehmet Sacit Güran Postmodernistler olarak kesinlik kazanabilmek için, kendi inançlarımızı “dışarda” tutabilmemiz, inançlarımıza ve dünyaya herhangi bir zihinsel lens veya perspektif olmadan bakabilmemiz gerekir. Kendimizi ilk defa biriyle tanışmanın nasıl olacağını merak etmek gibi bir şey mi? Bunu yapamayız. Biriyle sadece ilk defa birimizle buluşabiliriz, böylece bu deneyimi yalnızca “içimizdeki” zihinlerimizden ve bedenlerimizden alırız. Zihnimizin dışında durmak mümkün olmadığından, aklımızı oluşturan tüm parçalar gerçek olana dair görüşümüzü etkiler. Mehmet Sacit Güran Entelektüel ve sosyal arka planımız, önyargımız, ruh hallerimiz, genetiklerimiz, sahip olduğumuz diğer inançlar, sevdiklerimiz ve sevmediklerimiz, tutkularımız (bütün bunları “bilişsel yapımızın” etiketi altında toplayabiliriz), ne olduğunu nasıl algıladığımızı etkiler. dünya hakkında doğru. Üstelik postmodernistler, bu etkileri veya lensleri bir kenara koymak mümkün değil. Buradaki yoğunluğu azaltabiliriz ve önyargıları fark edebilir ve kesin olarak ayarlayabiliriz. Mehmet Sacit Güran Ancak, tüm görüşlerimizi renklendiren tüm lenslerimizi tamamen dökmek mümkün değildir ve bu nedenle, “orada” bazı gerçeklere ulaştığımızdan emin olmak mümkün değildir.

Ve şimdi postmodernistlerin niçin tanımdan kaçınmaya eğilimli olduklarını görebiliyoruz. Bir postmodernistin, hakikat ve bilgiyle ilgili bir iddiada bulunur olmaz, bir hakikat beyanı yapıyormuş gibi gözüktiğine dikkat edin! Eğer tüm inançlar bir mercekle görülürse, postmodernist inançların “doğru” olduğunu nasıl bilebiliriz? Bu iyi bir soru ve postmodernist “Biz değil!” Diyerek yanıt verebilir. Ama o zaman neden inanırsın? Bu bariz problemden dolayı, birçok postmodernist, epistemolojiye karşı postmodernist “tutumlar” ile yaşamayı ve çok fazla gerçek iddiada bulunmaktan kaçınma çabasındadır.

Bir cevap yazın