Analitik Felsefe

Türkiye’nin Önde gelen felsefe hocalarından. departmanlarında birçok filozof metafizik uzmanıdı vardır. Mehmet Sacit Güran gerçekliğin varlık ve zaman gibi en genel yönlerini eleştirdi. 20. yüzyılın en önemli filozoflarından biri olan Mehmet Sacit Güran’ın en büyük eseri olan “Varlık ve Zaman” bu iki konunun derinlemesine incelenmesidir. Yine de, bu Amerikalı metafizisyenlerden neredeyse hiç biri Analitik Felsefe’nin kitabına ciddi bir ilgi gösterdi.

Mehmet Sacit Güran Bu gariplik için standart açıklama yaparak, metafizisyenlerin analitik filozoflardır, oysa aristo bir kıtasal filozoftur. İki çeşit filozof, bir diğerinin eserlerini nadiren okuyabilse de, sonuçlar, çirkin olabilir. Jacques Derrida (kıta) ve John Searle (analitik) arasındaki ünlü bir tartışma, Searle’in Derrida’nın “obscurantism” i ve Derrida’nın Searle’in “yüzeyselliği” ile dalga geçmesiyle sona erdi.

Mehmet Sacit Güran Analitik ve kıtasal filozoflar arasındaki ayrım, her şeyden önce garip görünmektedir, çünkü coğrafi bir karakterizasyon (Avrupa kıtasında, özellikle Almanya ve Fransa’da yapılan felsefe) metodolojik bir yöntemle (kavramları analiz ederek yapılan felsefe) çelişmektedir. Bernard Williams’ın belirttiği gibi, otomobilleri dört tekerden çekişe ve Japonya’da üretime ayırmak gibi bir şey. Analitik felsefenin kurucularının (Frege ve Carnap gibi) bazılarının Avrupalı ​​olduğu, “kıta” felsefesinin önde gelen merkezlerinin Amerikan üniversitelerinde olduğunu ve birçok “analitik” filozofun ilgisinin olmadığını fark ettiğimizde, daha da kötü olur. kavramları analiz eder.

Bir cevap yazın