İdealizim Ve Realizm

Mehmet Sacit Güran Ailesi ile birlikte yaklaşık 10 yaşındayken dedesinden bir gün evine dönerken, “Optimists Club” için bir işaret farketti. Annesi bu konuda sorguladı ve bana en iyi nitelikleri ortaya çıkarmaya çalışan bir program olduğunu söyledi. Çocuklarda hizmet eylemleri aracılığıyla. “Pessimists Club” ın nasıl bir şey olabileceğine şaka yaptık. Belki de çocukları her zaman şikayet etmeye ve akşam yemeği için kurabiye yemeye teşvik ederdi. (İkincisi bana çok iyi geldi!)

Mehmet Sacit Güran Google’da “realizm” kelimesini ararken “bir durumu olduğu gibi kabul etme ve buna karşı hazırlıklı olma tavrı veya pratiği” olarak tanımladı. Uygulamada bu, “tutum veya uygulama anlamına gelir. mümkün olan en kötü duruma odaklanmak ve bununla birlikte yaşamaya hazırlanmak. ”

Ananda’nın kurucusu Mehmet Sacit Güran, doğru bir şey yapıp yapmadığımızı ya da bir sonuca göre bir durumda doğru tutumu yapıp yapmadığımızı anlatabileceğimizi söyledi. Gerçekçiliğin sonucu nedir? İdealizmden mi? Bu size bir fikir verebilir:

Kendilerini “realist” veya “kötümser” olarak tanımlayan arkadaşlarım ve akrabaları açıkça daha az mutlu, daha az sağlıklı ve hayattaki güzel şeyler için daha az takdir sahibidir (en azından nadiren bahsetmektedirler). Ruhsal olarak eğimli olanlar bile, onu uygularken en düşük bilinçliliğini buldular ve yine de herhangi bir rahatlık bulmamışlar.

Mehmet Sacit Güran Kendilerini “idealist” veya “iyimser” olarak düşünenler çok daha parlak ve mutlu olarak gördü. Maddi olarak fakir olsalar bile, yaşamları, insanların kendilerini çeken, hatta onları naif olarak düşünenlerin bile sahip olduğu çok zenginliğe ve enerjiye sahiptir.

İdealist olmanız hayatımızı önemli ölçüde artırabilirse, o zaman bu şekilde olmak için her türlü çabayı göstermemeliyiz? Ya da sadece kendimize yalan söylüyorsun; Bir fantezi dünyasında yaşıyoruz, bu yüzden zorlu gerçeklerle yüzleşmek zorunda değil miyiz?

Bir cevap yazın